Astroprocent

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wydarzenia
Wydarzenia

Broszura IAU pn. "Zanieczyszczenie światłem" z bezpłatną wysyłką z Astroprocentu.

Email Drukuj PDF

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) wydała z okazji swojego 100-lecia działalności dwie broszury informacyjne, z których jedna dotyczy zagadnienia wspieranego w szczególności przez Akcję "1% na astronomię", a mianowicie tematu zanieczyszczenia światłem. Dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Stowarzyszenia POLARIS - OPP, broszura ta została przetłumaczona i skonsultowana z gronem ekspertów współpracujących z Ogólnopolskimi Konferencjami nt. Zanieczyszczenia Światłem. Te dwie organizacje zatroszczyły się również o wydanie broszury w wersji drukowanej w nakładzie kilku tysięcy sztuk, jednak nie zawsze są możliwości, aby zdobyć taki materiał do swoich potrzeb, toteż z pomocą przychodzi Ogólnopolska Akcja "1% na astronomię", która sfinansuje co najmniej kilkadziesiąt przesyłek dla osób i instytucji, które chciałyby otrzymać i wykorzystać drukowany materiał do dalszej edukacji o problemie zanieczyszczenia światłem. Wystarczy zgłosić się na podany e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. bądź Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. z prośbą o wysyłkę wraz z podaniem ilości i sposobu zagospodarowania broszury (w pierwszej kolejności o taką przesyłkę mogą wnioskować osoby wywodzące się z samorządów, mediów, działacze na rzecz ochrony ciemnego nieba w Polsce, czy po prostu osoby zainteresowane tematem, które opiszą swój pomysł bądź problem, jaki chcą rozwiązać z wykorzystaniem otrzymanej przesyłki). W ramach Akcji Astroprocentu sfinansowane zostaną koszty wysyłki broszury bądź transportu bezpośredniego, np. w połączeniu z prelekcją czy spotkaniem lokalnym w sprawie ochrony ciemnego nieba na danym terenie. Zgłoszenie należy przesłać z odpowiednim wyprzedzeniem, natomiast adres wysyłki powinien być adresem publicznym (np. szkoły, uczelni, urzędu, organizacji pozarządowej, biblioteki, firmy itp.). Istnieje możliwość wysyłki listu na adres prywatny, jednak wówczas wymagane będzie wypełnienie dokumentu dot. zgód RODO. Pod uwagę będzie brana kolejność zgłoszeń oraz szersze zastosowanie broszury (czym większe grono odbiorców, tym lepiej). Zapraszamy!

Poprawiony: czwartek, 05 września 2019 23:57
 

Zanieczyszczenie światłem. Źródła, obserwacje, skutki

Email Drukuj PDF

Mamy przyjemność poinformować, że w ramach środków za 2017 rok (zbiórka w 2018), udało nam się dofinansować i wydać wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, publikację pt. "Zanieczyszczenie światłem. Źródła, obserwacje, skutki.", pod red. dr Andrzeja Z. Kotarby. Publikacja jest efektem wielomiesięcznej pracy osób, które wygłosiły swoje wystąpienia podczas V Ogólnopolskiej Konferencji na temat Zanieczyszczenia Światłem w dn. 19-20 października 2017 w Warszawie. Była to ostatnia, krajowa konferencja tego typu w Polsce, toteż wartym uwagi jest zebrany materiał w postaci książki, która ukazała się w druku dopiero dwa lata później. Niestety w uwagi na bardzo niewielką ilość nakładu, pojedyncze egzemplarze można jeszcze znaleźć w niektórych instytucjach i bibliotekach oraz siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP jako administratora Akcji "1% na astronomię" i Programu Ciemne Niebo - Polska zarazem. Oficjalna informacja o książce: http://noc.edu.pl/ Wydanie jest bezpłatne i do pobrania również jako plik PDF.

Poprawiony: czwartek, 05 września 2019 23:38
 

Twój e-PIT i Astroprocent

Email Drukuj PDF

Od 2019 roku zmieniły się nieco przepisy dot. obowiązku składania deklaracji PIT od osób fizycznych za 2018 rok, a co za tym idzie także sposób przekazywania 1% dla organizacji pożytku publicznego, choć sam mechanizm nie uległ zmianie. Likwidacja obowiązku rozliczania się nie oznacza, że podatnik nie może tego zrobić. Nadal ma wpływ na to, gdzie idzie 1% z podatku dochodowego i przekazać swój odpis na rzecz ochrony ciemnego nieba i astronomii amatorskiej w Polsce. Jeśli w zeszłym, 2018 roku dokonaliśmy rozliczenia wskazując właśnie numer KRS 0000076686, czyli administratora Astroprocentu, to nie trzeba logować się w tym roku do systemu Twój e-PIT Ministerstwa Finansów, aby przekazać ponownie swój 1% na ten sam cel. Jeśli jednak nie robiliśmy tego w zeszłym roku, bądź chcemy zmienić Organizację Pożytku Publicznego na naszą, to należy zalogować się w systemie według poniższych kroków...

 

Poprawiony: poniedziałek, 25 lutego 2019 23:33 Więcej…
 

Astroprocent finansuje pomiary "light pollution".

Email Drukuj PDF

Pod koniec 2017 roku dowiedzieliśmy się, ile środków udało się zebrać z odpisów podatkowych za rok ubiegły i jednocześnie część funduszy przeznaczyliśmy na kolejny cel spierający działania na rzecz astronomii i ochrony ciemnego nieba w Polsce. Tym razem był to zakup urządzeń znanych jako SQM-L, przeznaczonych do pomiarów jasności nocnego nieba, a których przydatność w uświadamianiu i analizowaniu problemu zanieczyszczenia światłem jest coraz bardziej nieodzowny. Mierniki zakupione zostały na wniosek kilku osób - głównie studentów z UR w Krakowie oraz pasjonatów astronomii, dla których wydatek na tego typu urządzenia nie jest mały. Zaś napisanie pracy inżynierskiej czy innej w tym zakresie bez użycia SQM jest praktycznie niemożliwe, bo chcąc przedstawić sytuację zanieczyszczenia światłem na danym terenie, trzeba także oprzeć się o porównywalne, obiektywne dane liczbowe, do których generowania to urządzenie z pewnością się nadaje. Modele SQM-L są aktualnie wykorzystywane do pomiarów w woj. śląskim i małopolskim, ale docelowo od wiosny 2018r. będą dostępne na stanie Administratora Akcji - Stowarzyszenia POLARIS-OPP, do którego można się będzie zwrócić o ich bezpłatne użyczenie w celach dydaktyczno-naukowych. Koszty transportu pokryte zaś zostaną ze środków Astroprocentu.

 

Poprawiony: niedziela, 10 grudnia 2017 19:00 Więcej…
 

Renciści też patrzą w niebo!

Email Drukuj PDF

W marcu 2017 roku Ministerstwo Rozwoju i Finansów ułatwiło przekazywanie 1% od podatku dochodowego osobom będącym na rencie lub emeryturze. Dotąd bowiem ta grupa podatników miała utrudnioną możliwość rozliczenia tego odpisu wg własnej decyzji, gdyż jak wiadomo deklaracje roczne sporządza za nich urzędnik i aby dokonać odpisu podatku, rencista bądź emeryt musiał samodzielnie sporządzić swoje zeznanie podatkowe. W efekcie bardzo mała liczba takich osób decydowała się na tego typu krok, chyba że np. osiągalyi jeszcze dodatkowe przychody w ciągu roku, które niejako wymuszały na nich samodzielne sporządzenie deklaracji do urzędu skarbowego i tym samym dawały możliwość przekazania 1% od podatku na konkretną OPP. Od tego roku zostało to zmienione dzięki drukowi PIT-OP, co cieszy także i koordynatorów Akcji "1% na astronomię". Przecież głównie emeryci jako starsi ludzie najlepiej pamiętają jak wyglądało niegdyś nocne niebo pełne gwiazd i częściej niż młodsi pasjonaci astronomii wiedzą, że obecne nocne niebo nie jest już takie same... Warto więc podejmować działania na rzecz ocalenia nocnego firmamentu także 1% odpisanym z rent i emerytur, do czego serdecznie zachęcamy w imieniu Astroprocentu!

 

Poprawiony: środa, 22 marca 2017 12:21 Więcej…
 


Strona 1 z 5

Co to jest Astroprocent?

Astroprocent, to akcja pozyskująca odpisy podatkowe 1% na rzecz popularyzacji astronomii i ochrony ciemnego nieba...

Przekaż 1% na astronomię!

KRS: 0000076686


Wypełnij deklarację PIT!