Astroprocent
Ogólnopolska Akcja 1,5% na astronomię
  • O nas
  • ciemneniebo.pl
  • Administrator Akcji
  • KRS: 0000076686 - sprawdź

  • Start
  • Apel o 1,5%
  • 1,5% - jak przekazać?
    • Instrukcja odliczenia
    • Wypełnij PIT
    • Częste pytania
  • Na co przeznaczamy środki
  • Wyniki z ubiegłych lat

  • Materiały promujące
  • Księga wizualizacji
  • Kto się przyłączył

  • Wydarzenia
  • Galerie zdjęć
  • Kongresy Organizacji Astronomicznych
  1. Start
  2. Wydarzenia

8.OKZŚ w Lublinie z Astroprocentem.

Opublikowano: 19 marzec 2025

W 2025 roku na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się już ósma edycja Ogólnopolskiej Konferencji nt. Zanieczyszczenia Światłem. Będzie to dwudniowe spotkanie osób i instytucji zainteresowanych problematyką szeroko rozumianej ochrony ciemnego nieba, organizowane w trakcie Kongresu Geografii Polskiej „Geografia bez granic”, co daje uczestnikom możliwość udziału w dodatkowych wydarzeniach towarzyszących. Tradycyjnie Ogólnopolska Akcja "1,5% na astronomię" pokryje część kosztów związanych z materiałami konferencyjnymi OKZŚ lub innymi wydatkami, z uwagi na główny cel odpisów podatkowych, jakim jest ww. ochrona ciemnego nieba i zwiększanie świadomości społecznej na ten temat. W tym roku kwota ta wyniesie ok. 2 000 zł. i jest ona niezależnie wydatkowana od środków przeznaczonych na wsparcie Light Pollution Think Tanku, który to jest organizatorem głównym OKZŚ (wcześniej jedynie jako Komitet Naukowy OKZŚ). LPTT dysponować będzie osobnym budżetem w wysokości 10% z Akcji Astroprocentu, a środki te z 2023 roku zostaną przeznaczone m.in. na stanowisko informacyjno-edukacyjne czy dodruk materiałów w postaci zaktualizowanego wydania Poradnika multidyscyplinarnego o zanieczyszczeniu światłem.

KSAKN 2023 ze wsparciem Astroprocentu.

Opublikowano: 25 listopad 2023

Tegoroczna edycja Konferencji Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych, śladem kilku poprzednich tego typu wydarzeń, będzie po raz kolejny wsparta ze środków Ogólnopolskiej Akcji "1,5% na astronomię", prowadzonej przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP. Odbywająca się w dniach 25-26 listopada 2023r. we Wrocławiu konferencja, to okazja do zaprezentowania najambitniejszych projektów i odczytów w gronie przyszłych naukowców jak i już pracujących w zawodzie astronomów. Konferencja Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych (KSAKN) jest organizowana przez Studenckie Astronomiczne Koła Naukowe zlokalizowane w Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Konferencja ta ewoluowała z wcześniejszej konferencji WKWP (Wrocław, Kraków, Warszawa, Poznań) i od dekady dynamicznie się rozwija. Jest ona dedykowana studentom oraz doktorantom astronomii, jednak zaprasza również studentów innych dziedzin powiązanych z astronomią. Konferencja jest okazją dla młodych naukowców do prezentacji wyników swoich prac, dokonania przeglądu badań astronomicznych oraz wymiany doświadczeń i wiedzy w obszarze astronomii, a także nawiązania ciekawych znajomości branżowych. Uczestnicy mają zapewniony darmowy nocleg na terenie Wrocławia właśnie m.in. dzięki wsparciu ze strony akcji Astroprocentu, ale i także ufundowane zostały nagrody dla autorów i autorek najciekawszych wystąpień.

Czytaj więcej: KSAKN 2023 ze wsparciem Astroprocentu.

1,5% z podatku w Roku Kopernika.

Opublikowano: 14 marzec 2023

Uważni czytelnicy, którzy śledzą regularne raporty z wydatkowania środków zebranych w ramach niniejszej Akcji, zauważyli zapewne, że z ostatnich dwóch lat gromadzone są nieco większe środki z przeznaczeniem na wydatkowanie w okresie następnym. Jest to celowy zabieg, który za zgodą Zarządu Stowarzyszenia POLARIS - OPP pozwoli przeznaczyć nieco większe środki w wysokości około 15 000 zł na szczególny cel, jakim jest wsparcie działań popularyzatorskich i uświadamiających o konieczności ochrony ciemnego nieba w Roku Kopernika 2023. To niebywała okazja, aby w rocznicę jego 550. urodzin zwrócić uwagę na dziedzictwo kulturowe, jakim jest rozgwieżdżone niebo i rolę naszego kraju w historii astronomii, za sprawą dzieła "De revolutionibus". Zgromadzone więc środki zostaną przeznaczone w dużej mierze na spotęgowanie działań uświadamiających konieczność wdrożenia racjonalnego gospodarowania sztucznym światłem i ochronę naturalnej ciemności wokół obserwatoriów astronomicznych w Polsce, a także duże wydarzenie towarzyszące. Będzie ono zainicjowane w formie jedynej w swoim rodzaju, planetarnej gry miejskiej podczas Kongresu Kopernikańskiego i Ogólnopolskiej Konferencji na temat Zanieczyszczenia Światłem, które odbędą się we wrześniu w Toruniu. Szczegóły na ten temat będzie można znaleźć m.in. na stronach noc.edu.pl oraz astroevents.pl 

Light Pollution Think Tank i 10% z 1,5% podatku.

Opublikowano: 14 marzec 2023

Mamy przyjemność poinformować, że od 2023 roku Ogólnopolska Akcja "1,5% na astronomie" będzie przeznaczała regularnie 10% pozyskanej kwoty na działalność pierwszego w Polsce think-tanku, zajmującego się zagadnieniem zanieczyszczenia sztucznym światłem. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie fachowej porady i ekspertyz w zakresie redukcji tego zjawiska w naszym kraju, jak również brak przepisów regulujących górne limity sztucznego światła w otoczeniu. W dobie rosnącej ekspansywnie ilości montowanych źródeł LED oraz ich powszechnemu dostępowi, konieczne jest uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniu, jakie stwarza nadmierna ilość sztucznego światła w środowisku naturalnym. Nie bez znaczenia ma tutaj także troska o zdrowie ludzkie czy też bezpieczeństwo na przewymiarowanych wręcz pod względem natężenia światła ulicach nocą. Dlatego też multidyscyplinarny zespół ekspertów, skupiający kilkanaście osób z różnych uczelni i przeróżnych dziedzin nauki, będzie kluczowym głosem w edukowaniu i lobbowaniu za rozsądnym oraz zrównoważonym wykorzystaniu sztucznego światła w Polsce. Akcja "1,5% na astronomię" wspierać będzie wyłącznie działania o charakterze wolontariackim, jak wydawanie ekspertyz i raportów, publikacji, kolejnych edycji OKZŚ, dokonywanie pomiarów terenowych czy rozbudowę sieci monitoringu zanieczyszczenia światłem. Więcej na temat LPTT można znaleźć na stronach www.polaris.org.pl ; noc.edu.pl oraz ciemneniebo.pl

W trakcie pandemii COVID-19 wspieramy pasję.

Opublikowano: 14 marzec 2023

W 2020 i 2021 roku gdy wszyscy siedzimy w domach, będąc niepewnymi jutra, Ogólnopolska Akcja "1% na astronomię" wspiera rozwój pasji do astronomii, prowadzonej z własnego okna, balkonu lub podwórka. Gdy przez te wszystkie miesiące jesteśmy zmuszeni pozostać w izolacji w domu i trafiają się niestety liczne przypadki nie tylko zachorowań, ale i depresji, nic tak dobrze nie poprawia nastroju jak zajęcie się i wypełnienie wolnego czasu zamiłowaniem do nieba. W tym celu w ramach działalności Akcji dofinansowany został projekt pod hasłem "Zabierz teleskop do domu". To odpowiedź na inicjatywę zainicjowaną przez koordynatorów Stowarzyszenia POLARIS - OPP, gdzie blisko 40 teleskopów z magazynów tejże organizacji trafiło do rodzin z dziećmi, seniorów czy po prostu pasjonatów astronomii pozostających w okresie pandemii w domu. Z akcji "1% na astronomie" naprawom i czyszczeniu poddano kilka niewielkich egzemplarzy amatorskich teleskopów systemu Newtona oraz dokupiono akcesoria w postaci okularów ortoskopowych, filtrów czy też map nieba, celem dystrybucji wśród zainteresowanych. Atrakcyjność tego typu aktywności podbija dodatkowo realizowany cykl tzw. "Meetingów z teleskopami" w programie Zoom, które finansowane są ze środków dotacyjnych, pozyskiwanych między innymi z Fundacji Edukacja dla Demokracji czy Narodowego Instytutu Wolności - CRSO. Pomysł będzie kontynuowany najpewniej w następnych latach, toteż zainteresowanych pobraniem bezpłatnego teleskopu zachęcamy do kontaktu z administratorem Akcji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  1. Jeden procent w 2021 roku
  2. Broszura IAU pn. "Zanieczyszczenie światłem" z bezpłatną wysyłką z Astroprocentu.
  3. Zanieczyszczenie światłem. Źródła, obserwacje, skutki
  4. Astroprocent finansuje pomiary "light pollution"

Strona 1 z 3

  • 1
  • 2
  • 3

Co to jest Astroprocent?

Astroprocent, to akcja pozyskująca odpisy podatkowe 1,5% na rzecz popularyzacji astronomii i ochrony ciemnego nieba...               

Przekaż 1,5% na astronomię!    KRS: 0000076686