Astroprocent

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wydarzenia 1% wspiera 12. Sympozjum IDA w Polsce

1% wspiera 12. Sympozjum IDA w Polsce

Email Drukuj PDF

12. Sympozjum Europejskie International Dark-Sky Association w PolsceW dniach 13-15 września 2012r. odbyło się dofinansowane ze środków Akcji 1% na astronomię, 12. Europejskie Sympozjum IDA Europe, którego organizatorem były trzy instytucje zajmujące się, bądź wspierające ochronę ciemnego nieba w Polsce. Zaliczały się do nich: Instytutu Astronomiczny UWr, LGD Żywiecki Raj oraz Stowarzyszenie POLARIS - OPP pod auspicjami International Dark-Sky Association. Miejscem spotkania było Bielsko-Biała wybrane z racji bliskości Sopotni Wielkiej - pierwszej miejscowości z oświetleniem ulicznym dostosowanym do ochrony ciemnego nieba. Miasto to stało się celem podróży wielu osób nie tylko z Europy, ale i z całego świata. Na Sympozjum swoich przedstawicieli wysłało blisko 40 różnych organizacji, firm, instytutów czy innych podmiotów, co przełożyło się na prawie setkę uczestników zarejestrowanych łącznie przez wszystkie dni.

 

Dużym zainteresowaniem cieszył się drugi i trzeci dzień spotkania, kiedy to na dużej sali hotelu Vienna w Bielsku-Białej, można było wysłuchać wielu referatów i ciekawych wystąpień zaproszonych gości jak i samych gospodarzy.

12. Sympozjum Europejskie International Dark-Sky Association w PolsceWśród wielu tematów związanych oczywiście z tematyką ochrony ciemnego nieba, pojawiły się m.in. nowe wyniki pomiarów zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem przy użyciu wielu różnorodnych metod, ciekawe inicjatywy na rzecz ochrony ciemnego nieba na Słowacji, w Czechach i Niemczech, a także szeroki blok edukacyjny i prezentacja działań z tym związanych nawet z Japonii. Zdaniem organizatorów, na szczególną uwagę zasługiwały wystąpienia także dwóch polskich prelegentów – Tomasza Ściężora o metodach pomiaru zanieczyszczenia światłem przy okazji obserwacji komet, oraz wykład Tomasza Mrozka o chmurach Kordylewskiego i ich obserwacji w odniesieniu do jakości ciemnego nieba.

Zagraniczni goście mieli także okazję zwiedzić nieco sam region, chociażby w ramach uroczystej kolacji w Starej Karczmie w Jeleśni. Podczas tego samego wyjazdu zawitano na popularne miejsce obserwacyjne zwane "Krzyżowski Groń", na pograniczu Sopotni Wielkiej i Krzyżowej, gdzie przedstawiciele Stowarzyszenia POLARIS-OPP opowiadali o swoich obserwacjach i wysiłkach o ciemne niebo w tych okolicach. Dyskusja toczyła się przy nieco kapryśnej pogodzie, ale za to z wyjątkową panoramą Sopotni Wielkiej z nowym oświetleniem chroniącym ciemne niebo. Uczestnicy zechcieli zwiedzić także makietę ciemnego nieba z Sopotnią Wielką 2050. Wycieczka ta bardzo przypadła wszystkim do gustu, ale ku zaskoczeniu organizatorów nie oprawy uliczne w Sopotni zrobiły na zwiedzających największe wrażenie, a... makieta miejscowości w skali H0 znajdująca się w piwnicy, za pomocą której można symulować różne poziomy zanieczyszczenia sztucznym światłem przy użyciu lamp, halogenów czy oświetleń modelarskich! Uczestnicy kilkukrotnie podkreślali, że to doskonały model edukacyjny o problemie light pollution pytając się wzajemnie dlaczego takich makiet nie buduje się w IDA.

Ostatni dzień Sympozjum został poświęcony na podsumowania, dyskusje, plany na przyszłość, a także zapowiedź kolejnego spotkania IDA EU, które odbędzie się w 2013 roku w Hiszpanii. Obrady 12. Sympozjum w Bielsku-Białej relacjonowały lub opisały różne media jak chociażby telewizja TVP3, TVR, Gazeta Wyborcza czy Radio Bielsko.

Poprawiony: sobota, 02 marca 2013 13:41  

Co to jest Astroprocent?

Astroprocent, to akcja pozyskująca odpisy podatkowe 1% na rzecz popularyzacji astronomii i ochrony ciemnego nieba...

Przekaż 1% na astronomię!

KRS: 0000076686


Wypełnij deklarację PIT!